نمی دانیم چرا بوشهر همیشه مورد بی مهری است؟

نمی دانیم چرا بوشهر همیشه مورد بی مهری است؟

حضرت آیت اله صفایی بوشهری در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر بوشهر :
تاريخ: 24/12/1397
كد مطلب: 29592
بازديد: 432

خطبه دوم

تبریک عرض میکنم میلاد گهربار امام جواد ساحت مقدس اقا امیر مومنان و تمام موالید واقع در ماه رجب امید داریم ان شالله رهرو آن ذوات مقدس در دنیا و در اخرت مورد شفاعتشان قرار بگیریم.

در خطبه دوم بنا گذارده ایم پیرامون بیانیه راهبردی گام دوم مقام معظم رهبری صحبت کنیم. معظم له هفت سرفصل اساسی برای اینده ایران مطرح کردند: علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و ازادی، عزت ملی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن و هفتم سبک زندگی  اسلامی که ان شالله پیرامون هرکدام در خطبه های متعدد نکاتی عرض میکنم.

امروز نکاتی را پیرامون علم و پژوهش عرض میکنم؛ علم و دانش حیات یک جامعه است، علم اقتدار افرین و توسعه افرین است، پیشرفت زا است، اساسا ثروت یک مملکت و اقتدار یک نظام به درجه دانش علم و فناوری و محصولات دانش بنیان آن است. شما فرض کنید یک مملکت پر از نفت و گاز و معادن باشد اما علم کشف نباشد، دانش استخراج و پالایش نباشد، دانش تولید نباشد، دانش مدیریت بازرگانی آن نباشد، قطعا بخاطر نبود این دانش ها ان سرزمین تمام معادن و ذخائرش ناشناخته میماند و بیگانگانگی که علم و دانشش را دارند می آیند و آنجا را غارت میکنند.

اگر علم و دانش نباشد مایحتاج و تکنولوژی یک مملکت وابسته میشود. در رابطه با دانش هسته ای و ساخت نیروگاه های هسته ای شما دیدید چقدر جامعه اروپا و آمریکا به ما فشار آورد، اگر یک مملکت دانش مورد نیاز خود را داشته باشد دیگران نمیتوانند سهم خواهی کنند، اگر ما دانش های مختلف مثل نانو، مثل داروسازی، مثل ابزار پزشکی را داشته باشیم، دانش تولید محصولات پایین دستی نفت را داشته باشیم، دانش تولید خودرو با قطعات داخلی با کیفیت بالا را داشته باشیم، دانش های مختلف در عرصه صنایع نظامی و دفاعی را داشته باشیم آنگاه یک مملکت مستقل میشود و ثروتش به بیگانگان داده نمیشود و مال خودش هست، بلکه تولید میکند و به دیگر کشور ها میفروشد، مرجعیت تولید پیدا میکند. اما اگر این دانش نباشد تکنولوژی نباشد فناوری نباشد این مملکت به واقع وابسته میشود حتی در سیاست هم نمیتواند آن اقتدار را حفظ کند. بنابراین علم دانش فناوری رشد خودکفایی تولید بلکه مرجعیت در تولید مایه اقتدار و پیشرفت و رشد سرمایه یک نظام و کشور میشود، استقلال سیاسی به خوبی حفظ میشود به همین جهت است که ما باید از همان زمان پیش دبستانی تا آخرین مرحله تحصیل توجه کافی داشته باشیم به تولید علم، خودکفایی علمی، آموزش های عمیق علمی، پژوهش و مرجعیت علمی و تبدیل این علوم به فناوری و تولید محصولات دانش بنیان.

چرا ما باید به یک قطعه کوچیک هنوز که هنوز است محتاج باشیم و سرمایه مملکت برود و فروشندگان ما را تحریم کنند. اگر یک مملکت دانش داشته باشد رشد دانشی داشته باشد محصولات دانش بنیان در موارد مورد نیاز خودش تولید کند دیگر تحریم معنا نمیدهد.  مقام معظم رهبری سال هاست در رابطه با جنبش نرم افزاری کار کرده اند، پیام دادند، برنامه ریزی کردند و الحمدلله الان نرخ رشد پیشرفت علمی ایران فوق العاده ست ما در منطقه اول هستیم، در خیلی از رشته ها ما جزء ۱۰ کشور پیشرفته جهان هستیم اما هنوز که هنوز است ما نیاز داریم به حرکت های بسیار عمیق و بسیار پر شتاب برای رسیدن به قله دانش.

نکته دوم سفر هفته آینده ریاست جمهور و هیئت دولت به استان دار الحماسه و ولایتمدار بوشهر است. مردم استان دارای پیشینه تاریخی فوق العاده پرشکوهی هستند و الان استان بوشهر درآمد زایی ای که دارد و خدماتی که به حوزه نظام و دولت میدهد فوق العاده بالاست، تولید ثروتی که استان بوشهر توسط همین حوزه انرژی، نفت، گاز، پتروشیمی ها، انرژی هسته ای، شیلات، گمرکات دارد ارائه میکند فوق العاده بالاست اما از این تولید ثروت و قدرتی که برای نظام میکند مردم استان بهره بسیار کمی میبرند. مردم توقع دارند با تمام سختی هایی که مردم میبینند آلودگی هوا و تحمل مشکلات پیرامونی که در این رابطه هست و آن تاریخ و این مرزداری و این نجابت و این خدماتی که این استان به این نظام داشته، توجه بیشتری به این مردم و استان شود. ۱۲درصد بیکاری داشته باشیم در استان! فقر در بسیاری از روستاها ملموس باشد در فضای شهری اینچنین باشد. این استان گنج ایران است، باید دولت و مسؤولان به این استان به این مردم به این جوان ها به این باز نشسته ها به این روستایی ها به این شهری ها نظر ویژه کنند. به همین خاطر محضر مبارک مسؤولان را به چند نکته عطف میکنم.

رفع گرانی، رکود و تورم. الان مردم از گرانی ناراحتند خود استان بوشهر استان گرانی ست بخاطر مسافت فی مابین مراکز تولید با استان، این باید تدبیر شود، برنامه ریزی شود مدیریت شود، مردم از گرانی، تورم و رکود ناراحتند بسیاری از شرکت ها و بنگاهای تولیدی الان راکد هستند، اینها را علاج کنید. الان نزدیک عید هستیم، چقدر مردم الان نگران اوضاع عیدشان هستند بچه هاشان خانواده هاشان اینها را عنایت داشته باشید، این مشکلات را برطرف کنید.

دوم بیکاری جوانان است. از هر صد مراجعه کننده به مسؤولان ۹۷درصد آن برای اشتغال است. جوان های پاک و تحصیل کرده. سابق میگفتند جوان های بوشهر تحصیل کرده نیستند که اینطور هم نبود ولی الان که همه تحصیل کرده هستند همه دانشگاه رفته هستند همه فنی حرفه ای میروند! این جوان ها اگر شغل نداشته باشند دچار مشکلات میشوند حیف است برای استانی مثل بوشهر که تمام ایران به آن توجه میکند و محل اشتغال و کار است، جوان های خودش بیکار باشند. تصویب فرموده بودند حداقل حداقل ۵۰درصد در استخدامی ها جوانان بوشهر باشند، الان ۵۰درصد هست؟! تمام مردم قضاوت میکنند تمام کسانی که آشنا هستند به حوزه آمار قضاوت میکنند که اینطور نیست! حیف است، این مردم جوانان شان بیکار باشند، یک خانواده یک جوان دو جوان سه جوان، بنده سراغ دارم چهار جوان توی یک خانه بیکار هستند. پدر و مادر زحمت کشیده این جوان را دانشگاهی کردند مهندس کردند الان بعد از سربازی اش آمده توی خانه نشسته. عنایت کنید جهادی عمل کنید محبت کنید سهم این مردم عزیز بوشهر را با همان مصوباتی که خودتان داشتید عطا کنید، به مردم بدید! عـنایـت کنید این موضوع را.

نکته دیگر پرداخت به موقع حقوق کارگران است. من بارها عرض کردم گاهی مواقع میشود پیمانکاری، مسؤولی حقوق کارگران خودش را دو ماه، سه ماه، چهار ماه، قبلا اطلاع داشتم تا ۶ماه پرداخت نمیکند چقد مسوؤولین استانی هم تذکر دادند، این هم اطلاع دارم، رفته اند بهشان گفته اند، کارگری که به امید پرداخت حقوق ماهانه به او آمده در فلان جا کار میکند و خانواده اش در فلان شهرستان یا در استان انتظار ماهانه اش است، آنوقت دو ماه سه ماه حقوق اینها را ندهند. این ظلم است، این عدالت نیست باید با کسانی که این چنین حقوق کارگران را معطل میکنند برخورد قاطع شود.

نکته دیگر در رابطه با راه آهن است. الحمدلله مشکلات پروژه راه آهن با تلاش مسؤولان حل شده اما نیاز به تسریع دارد ما مرتب اخباری را میشنویم که راه آهن فلان جا و فلان جا، راه آهن هایی که بنده سراغ دارم سال ها بعد از بوشهر تصویب شده اما ما نمی دانیم چرا بوشهر همیشه مورد بی مهری است؟ فورا آنها تصویب میکنند، میسازند، سوار قطار میشوند و از مبدا به مقصد میروند! اما بوشهر باید اینطور باشد تسریع کنید، حمل و نقل ریلی برای استان بوشهر حیاتی است بسیار لازم است. استان هایی که حمل و نقل ریلی در آنها درست میشود به اندازه بوشهر خدمات و ثروت ملّی ایجاد میکنند؟ هیچ استانی مثل بوشهر نیست اینطور در خدمت نظام تولید ثروت کند.

نکته دیگر رفع معضل آب استان است. خدا شاهد است من هشت سال قبل شما میدانید با مشاوران ملی سند چشم انداز آب استان را نوشتیم و به آقایان دادیم! مرتب در این تریبون صحبت کردم، خدا شاهد است از الان تن من برای تابستان میلرزد! که نکند در یک روستا آب نباشد. آقایان (هیئت دولت) که تشریف می آورند عنایت کنند طوری بیایند که ان شاء الله این مشکلات حل بشود، آب استان حل بشود، برنامه ریزی بشود کار بشود، الحمدلله تلاش هم شده اما کافی نیست باید اعتبارات لازم گذاشته بشود که مسؤولان استانی بتوانند فعالیت و کار بیشتری بکنند وقتی دست خالی باشد کار نمیشود کرد، لذا اعتبارات لازم هم لحاظ کنند حسب برنامه ریزی ای که درون استان میشود که کار جهادی بشود. ان شاء الله این تابستان این مردم مشکل آب نداشته باشند.

نکته دیگر در رابطه با مسائل فرهنگی و پیوست های فرهنگی است. فرهنگ اساس جامعه است اگر در یک جامعه فرهنگ نباشد آن جامعه مسموم میشود، فرهنگ اسلامی یعنی تنفس الهی انسان باید در تمامی لایه های جامعه ما پیوست های فرهنگی باشد، برنامه ریزی بشود اعتبارات داده بشود. الان نهاد های فرهنگی از کمبود اعتبار می نالند، میگوند میخواهیم برنامه اجرا کنیم اعتبارات نداریم. عنایت بشود در رابطه با مسائل فرهنگی بر اساس نگاه آمایشی به حوزه فرهنگ و برنامه ریزی و مدیریت و نظارت کارآمد و بازتولید پروژه های فرهنگی اعتبارات لازم هم به این حوزه عنایت بشود.

امیدوارم ان شاء الله این سفر مایه خیر و برکت باشد.

نکته سومی که عرض میکنم در رابطه با آغاز سال است. بسیاری از مزدم به ویژه مستمندان و فقرا مشکل مالی دارند. نکند خدایی نکرده شب عید شود و پدر و مادر جلوی بچه هایش و خانواده شرمنده باشد. هم مسؤولان کمک کنند هم مردم خودشان دست یاری به این خانواده های مستمند بدهند، به ویژه خویشان و اقوام. عنایت کنید به خویشان خود، به هم محله ای به هم شهری کمک کنید مسوؤلان هم کمک کنند همه دست به دست دهند تا ان شاء الله آغاز سال جدید پر از خیر و برکت باشد.

نکته آخر هم این معنی هست که ایام عید استان هایی مثل استان بوشهر، استان خوزستان، استان هرمزگان، استان های شمالی مسافر پذیر میشویم، باید امکانات باشد ولی مسائل فرهنگی از همه مهم تر باید مراعات شود از الان برخی از اموری که مشاهده میشود یعنی رها شدگی فرهنگی، مسؤولان فرهنگی استان موظف اند که مراقب باشند که خدایی نکرده فضایی فراهم نشود که نام بوشهر به عنوانی برده شود که در خور شأن بوشهر نیست. تمام برنامه ها دارای یک وزانت و قوام بر اساس مبانی شرع و دین و سنت ایرانی و استان بوشهر باشد، نکند خدایی نکرده دل مردم به درد بیاید، یک هفته ای دو هفته ای یک ماهی فضای گردشگری باشد اما یک سال مردم ناراحتی ببینند. از الان مردم مراجعه میکنند میگویند آقا  برخی از امور هست که جای نگرانی است و واقعا هم همینطور است. این را ان شاء الله مسؤولانی که در این رابطه موظف اند به وظیفه خود عمل کنند.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگي
ايميل